İklimlendirme Otomasyonu

İklimlendirme: İç mekanlardaki havanın ısı, nem ve tazelik (partikül) konforunun sağlanmasıdır. İngilizcede HVAC (Heating, Ventilating & Air-Conditioning) diye kısaltılır. Eskiden soğutma ağırlıklı düşünülürken günümüzde Soğutma, Isıtma, Nem Alma, Nemlendirme ve Havalandırma uygulamalarının tümünü kapsamaktadır.

Mekanik Otomasyon: Binadaki iklimlendirme sistemlerini/cihazlarını kontrol ederek otomatik ve verimli çalışmasını sağlayan, ek olarak sıhhi, yangın ve drenaj tesisatlarını izleyen Merkezi Bina Yönetim sistemidir.

Klima Santrali: Geniş (ortak veya bölünmüş) kapalı alanlara, şartlandırılmış taze hava sağlayan havalandırma cihazlarıdır. Vantilatör taze havanın sıcaklığı, nemi, kalitesini (CO2 seviyesi ve partikül miktarı) sağlık ve konfor değerlerine göre gerekli şekilde ayarlanarak ilgili ortama iletilir. Ortamı şartlandırmak, hava çevrimi sağlamak ve Isı-Geri-Kazanımı elde etmek için içerideki havayı Aspiratörle dışarı atabilir. İngilizcesi Air Handling Unit (AHU) şeklindedir.

Kazan Dairesi: Isıtma ve Soğutma için kullanılan suların sıcaklıklarının düzenlenerek dağıtıldığı merkezi alanlardır. Tehsin Merkezi diye de adlandırılır.